Kun_L.gif
Title.gif
Kun_P.gif

Rok 2009
Prosinec
29
Výlet na Ještěd
Jested

Zima letos nechce přijít (pokud nepočítám kalamitu v říjnu), a tak se za sněhem musí vyjet. Udělali jsme si rodinný výlet na Ještěd, kde to vypadalo, jako když tam před chvílí byl děda Mráz s berlou Mrazilkou! Ruce, uši i baterky rychle mrzly, ale stálo to za to. Když jsem se rozplývala nad tou mrazivou krásou, mladší syn mi povídá:“Ještě kdyby tu stál kůň, viď?!“ :o))) Holt mě má přečtenou...

Prosinec
19
Apassionata-Charm of Freedom
Apa2009

Byla jsem zvědavá, jaký bude nový program Apassionaty, ale první půlku jsem měla dojem, že jsem se snad octla na noční show v Lysé! Vystoupení se nesla v duchu kroužení, slovy porotců Superstar jsem se prostě nudila a byla zklamaná. Druhá půlka to naštěstí podstatně vylepšila, výborný byl Pieric, také volná drezúra čtyř plavých lusitánů a vynikající džigiti (i když jízda se šesticí koní měla do Lorenza ještě pěkný kus) –zejména cviky na „holém“ koni byly super. Takže výsledek-letošní Apassionata uspokojila, ale nenadchla.

Prosinec
7
NH Kladruby na výstavě UNESCO
Unesco

Národní hřebčín Kladruby n.L. se uchází o zahrnutí do seznamu památek UNESCO. V Atriu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky je od 7. prosince výstava fotografií, kde NH Kladruby zastupuje mých pět snímků. Výstava je putovní a v budoucnu by se měla objevit i v jiných městech. S laskavým svolením Josefa Malinovského a redakce Jezdectví viz odkaz.

Listopad
14
Colombo a spol.
Colombo

V dušičkovém počasí jsem už měla depky a jakmile se udělalo trochu lépe, vyrazila jsem fotit. Jenže jak to tak bývá, sluníčko zalezlo za hradbu mraků přesně ve chvíli, kdy vyběhli koně na pastvinu. Přesto jsem fotila, hlavně minishetlanda Colomba, který je správný všetečka. Ohradník podběhne a toulá se v okolí, ale na hvízdnutí majitelky přiběhne:-)! Společnost mu dělá sportovní ponička s hříbětem a občas frízan, ten si však ve svém rajónu poňďu rozhodně nepřeje a jakmile ho zahlédne v ohradě, útočí na něj. (Colombo je však dostatečně rychlý a jak jsem ho sledovala, jde o cílenou provokaci!)

Říjen
23
Leeuwarden, keuring a Jubileumshow
Leeuwarden

Díky přátelům Zuzce a Michalovi jsem navštívila holandský Leeuwarden, kde se konal körung klisen a následně velkolepá show k oslavě 130. výročí založení plemenné knihy fríských koní. V pátek se bojů o titul zúčastnila i jediná česká zástupkyně- klisna April, která si vedla velmi dobře a skončila na krásném 4. místě! Bohužel hala, kde vše probíhá, je velice tmavá a focení bylo na hranici technických možností mého foťáku. Lepší to bylo až při show, která mě naprosto nadchla-už jen zahájení, kdy na osvětlenou plochu haly vběhlo dvacet hříbátek a k tomu zpíval populární holandský zpěvák píseň o Frísku bylo velmi emotivní. Následovaly další výstupy černých perel plné krásných výkonů, nápadů, složité choreografie a krásných kostýmů. K velké radosti Holanďanů přišla i holandská královna Beatrix, která má patronát nad PK fríských koní a když i ona aplaudovala ve stoje, byla to pro všechny dobrovolníky, kteří show připravili, nejlepší odměna! Na další si však musíme počkat pět let.

Říjen
10
Black Horse Show
Black Horse Show

Podruhé proběhla na Troji Black Horse Show aneb divadelní ztvárnění historie fríských koní. Odpoledne probíhaly doprovodné akce, pobavila mě fena loveckého psa, která nechtěla aportovat mrtvého bažanta a raději žebrala o voňavý párek v rohlíku:-)! Samotná šou mě nezklamala, i když kdo šel na fríze, tak nejspíš tak nadšený nebyl. K vidění ale byly krásné scény-od Barona v zápřeži a pod sedlem, přes Filmku a jejich Údolí včel, vynikající byl Sándor Varga a jeho lukostřelecké umění či vstup nazvaný Baroko. Dostal mě Jirka Bužek jako smrtka-jestli takhle vypadá smrt, tak můžeme být klidní, nebude to až tak zlé! Apassionatu v českých poměrech čekat nemůžeme, ale organizátoři se rozhodně neměli za co stydět!

Září
27
Farma Bulovka-2.část
Štěňata

Po projití několika pastvin jsme se přesunuly na další obrovskou plochu a opět jsem viděla zajímavou směsku, včetně mladých fríských klisniček a KWPN. Zaujala mě stará lipicánka, která má hodně odžito a teď si na Bulovce konečně užívá krásného důchodu. Ve smíšeném stádu bylo opět co obdivovat a na večer došlo na focení hřebců. Jenže ti mají výběh, který absolutně nemá nerušivé pozadí, a tak mi nakonec nezbylo nic jiného, než je s pomocí ochotné feny posílat do prachu. Pokusila jsem se využít zapadajícího slunce a udělat pár náladovek. (Přidáno 3.10.)

Září
27
Farma Bulovka-1.část
Štěňata

Na Bulovku jsem se chystala od pardubické výstavy-a nejen kvůli Drsoňovi. Paní Daniela mi věnovala celé odpoledne, za což jí moc děkuji a provedla mě obrovskými pastvinami a téměř stohlavým stádem koní! Opravdu bylo co fotit-mladí hřebci se parádně předváděli, v dalším stádu koní jsem spíš fotila portréty, protože jakmile jsme je dostaly do pohybu, vesele odběhli až někam za obzor a bylo po legraci (to je jediné mínus obrovských pastvin.) Moc se mi líbily chladnokrevné klisny, pan Dušan si pořídil opravdu pestrobarevné stádo, na které je radost pohledět! (Přidáno 3.10.)

Září
23
Štěňata německého ovčáka
Štěňata

Štěníci byli staří necelých osm týdnů a velmi hraví-jakmile jsme je vypustili na loučku, stala se z nich kvíkající směska ocásků a plandajících uší! S Dominikou jsme měly co dělat, aby se nerozprchla do okolí a chvílemi se zdálo, že mi chtějí kompletně zaslintat objektiv. Zkrátka fotit pytel blech by možná bylo jednodušší:o)! Koně jsem tentokrát moc nefotila, udělala jsem jen pár snímků detailů a slunko pomalu zapadalo za kopec-dny se nám krátí, podzim je tu! (Přidáno 1.10.)

Září
19
Lysá n.L.
Kůň 2009, Lysá n.L.

Tak to máme zase za sebou-už po šestnácté se milovníci koní sešli v Lysé a po šestnácté to bylo stále stejné! Dopoledne chovatelská přehlídka, odpoledne program, kde účinkují v mnoha případech „staří známí“. Letos bylo nejvíc prostoru ponecháno ČBS se skupinou Merlet-naštěstí, protože jsme se 20 minut bavili, obdivovali koně i jezdecké umění a scénky. Impozantní byli chladnokrevní hřebci s hřívami zapletenými lýkem, mistrovskou ukázku voltiže předvedli sourozenci Eimovi, zahraniční účastník hafling Silver-D pak exceloval při skocích mini-maxi. Hojně bylo zastoupeno plemeno fríských koní, černé perly stále budí obdivné vzdechy a letos byl nejpopulárnější Pieter V. Šponarové a jejich cirkusové kousky.

Září
9
Baldy, Dropi a Omke
Baldy, Dropi a Omke

Už měsíc jsem neviděla Dropíčka, tak jsem se za ním odpoledne vypravila-o kousek povyrostl, srst má stále jako medvěd (asi bude tuhá zima) a zpočátku se vůbec nechtěl kamarádit. („Ubližoval“ mu vet, dal mu čip.) Bylo docela horko, tak jsem nechtěla po konících žádné běhání a soustředila jsem se na portréty. Hefziba si splnila sen a má doma nového plemeníka-krásného ryzáka Baldyho. Večer pak ještě došlo na focení frízana Omkeho, který se dokonce i párkrát rozběhl. Škoda, že to pokaždé tak rychle uteče!

Září
5
Uniformy v sedle, Pardubice
Uniformy

Zajímavé téma měla letos výstava Koně v akci-Uniformy v sedle,protože na letošek připadla dvě jubilea-kpt. R. Poplera a F. Ventury. Dopolední program byl trochu chudší, ale odpoledne už se uniformy střídaly s historickými kostýmy a podívaná pod zamračenou oblohou to byla opravdu pestrá. Parádní ukázky měli letos starokladrubští koně (vraníci i bělouši) a to jak zápřahové, tak sedlové. Rytířský souboj se vším všudy předvedla skupina Štvanci, která patřila jednoznačně k tomu nejlepšímu, co jsme mohli letos v Pardubicích vidět! Závěr dne patřil dostihu dvou osobností-Poplerovi (Josef Váňa) a Venturovi (Jaroslav Hatla) a vše dopadlo tak, jak mělo-dostih vyhrál „Popler“, mini-maxi „Ventura“. (Přidáno 12.9.)

Srpen
30
Appaloosa ranch
Appaloosa ranch

Od majitelky Gábiny jsem dostala pozvání k focení appaloos již na začátku prázdnin, ale stále jsem jaksi nestíhala nebo nám nepřálo počasí. A tak akce nakonec proběhla až poslední prázdninovou neděli, ale stála za to! Čekalo mě stádo krásných koní, milí lidé a smečka psů, kteří mě velmi rychle adoptovali:-)! Moc se mi líbila hříbátka a samozřejmě i oba plemenní hřebci „Džíno“ a Taurus (ten si mě otestoval v pískové ohradě, až jsem měla písek opravdu všude!) Díky všem za báječný den, na podzim si to zopákneme?!

Srpen
22
Fernando-oblíbený model
Fernando-oblíbený model

Když mi majitelka mého oblíbeného fotomodelu Fernanda zavolala, jestli nechci přijet, že je hřebec právě vykoupaný, tak jsem vůbec neváhala. Sluníčko sice zalezlo za mraky, ale na focení to ještě stačilo. U Fernanda obdivuju jeho dlouhatánskou hřívu, která byla po mytí krásně hebká a výborně se fotila, jen s rušivým pozadím nešlo nic udělat (alespoň bylo zastíněné stromy.) Přidáno 7. září.

Srpen
19
Velšové
Velšové

Kráse velšíků jsem podlehla loni ve Slatiňanech a moc jsem si přála je fotit ve volnosti. To se mi splnilo v Hřebčíně Angelis, kde jsou dvě klisny (z toho jedna je anglický plnokrevník), dvě hříbátka-klisničky a plemenný hřebec Swalesmoor Tango. Bylo krásné počasí, v ohradě zářily žluté vratiče a okrové trávy, nad tím modré nebe-zkrátka nádherný den na focení. Děkuji moc majitelům za krásné odpoledne! (Přidáno 29.8.2009)

Srpen
17
Sporťáci
Sporťáci

Po delší době jsem byla fotit u kamaráda Pavla sportovní koně, které (úspěšně) trénuje. Tentokrát šlo o postoje a portréty, koně byli po náročných parkurech ještě znavení. Navíc se blížila bouřka a světla ubývalo, ale to podstatné jsme stihli. Nejspíš jsem zde nefotila naposled, tak se těším na další akci! (Přidáno 29. 8.)

Srpen
15
Koňští důchodci
Koňští důchodci

Kamarádka Věrka má ve stáji koňské důchodce, jejichž věkový průměr je 19,5 roku (kazí to jen hříbě, které se zde narodilo jedné stařence a informace pro citlivé duše-Věrka ji již březí zakoupila, kdo je otcem se neví. Měla jsem velkou radost, že jsem se potkala s kobylkami, které jsem dlouho neviděla. Vypadají spokojeně, nikdo po nich nic nechce a celé dny jen tráví na pastvě nebo v chladivé stáji-a tak by to mělo být! Staří koně si přeci také zaslouží důstojné dožití... (Přidáno 22.8.)

Srpen
7-9
Janów Podlaski-dražba, hřebčín, lidé
Janów Podlaski-dražba, hřebčín, lidé

Poslední část z návštěvy hřebčína-koně do dražby se nejprve ukazovali ve venkovním kolbišti a posléze v dražební hale aneb jak to vypadá z pohledu VIP hostů. Samotný hřebčín je starobylý a krásný, byl založen v roce 1817, jeho známá dominanta-hodinová věž byla vybudována v roce 1848. V krásném parku se nachází i kámen, pod kterým jsou pohřbeni nejslavnější koně hřebčína. (Přidáno 22.8.)

Srpen
7-9
Janów Podlaski-šampionát arabů
7.-9. srpna 2009, Janów Podlaski-šampionát arabů

Porotci měli v šampionátu opravdu napilno, museli posoudit 160 koní! A i když byla organizace perfektní, na starší hřebce došlo opravdu dost pozdě večer, dokonce stihlo i lehce sprchnout, ale vzápětí koně zalilo zlatavé večerní světlo. Šampionát se však rozhodoval až v neděli, postupovali do něj jen dva nejlepší z každé kategorie. Vítěz dostal nádhernou šerpu z rudých růží, koním to v ní moc slušelo. Nosili se tak pyšně, že mi chvílemi připomínali Miss:-)! (Přidáno 19. 8.)

Srpen
7-9
XXXI. Narodowy pokaz koni arabskich czystej krwi
XXXI. Narodowy pokaz koni arabskich czystej krwi

Proslulý hřebčín Janów Podlaski v Polsku jsem toužila navštívit od dětských let, kdy jsem dostala pohled araba a na rubu bylo napsáno, že je z tohoto hřebčína. Léta šla, zůstávalo u přání, až letos se mi to díky přátelům poštěstilo (a patří jim za to všem třem velký dík!) Na Národní šampionát čistokrevných arabů jsme dorazili v pátek večer, z tohoto dne jsou snímky koní z dražby ve večerní hale. Druhý den probíhaly nejprve kategorie klisniček a klisen (klaczki i klacze-pro zvídavé:o)), ze kterých jsem udělala první díl fotogalerie. Ještě musím zpracovat hřebce a šampióny, máte se tedy na co těšit. Klisny byly nádherné, vůbec nechápu, jak to mohli porotci ohodnotit, mně se líbily všechny :-)! Mé srdce si ale jednoznačně získala překrásná bělka Emandoria (na snímku 464 a následujících čtyřech dalších.) Přidáno 16. srpna.

Srpen
5
Dropi
Dropi

Když jsem dostala od přátel zprávu, že se narodilo očekávané islandské hříbátko, musela jsem se za ním ihned vypravit. Hřebeček se narodil do deště, proto dostal islandské jméno, které znamená kapku deště-Dropi. Je světlounký a nádherný, od porodu žije na pastvině a jediné, co ho sužuje, jsou mouchy. Velmi rychle se skamarádil s mým synem Martínkem, nejspíš se mu líbila jeho velikost. Dále jsem fotila ČT bělouše Catara, který se docela rozdováděl. (Přidáno 12. srpna 2009)

Merlin, Black a Billy 29.července 2009, Merlin, Black a Billy

Kamarádka Marta na svůj svátek místo oslavy koupala, sušila a rozčesávala Merlina (Myrdina) a Black Shadowa, protože jsem toužila po focení. Následovně jsme stavěly provizorní ohradu u odkvétající svazénky a k večeru se mohlo začít fotit. Merlinek byl veselý a hravý prvních deset minut, ale stálo to za to. Black se vrací do Holandska, tak to byla zřejmě poslední příležitost k nafocení tohoto krasavce. Přibraly jsme i poníčka Billyho, který však po chvíli běhání ohradník podlezl a raději zmizel do stáje:-). Irští cobové jsou zkrátka fešáci a můj dík patří Martě za ochotu a trpělivost! Fotografie naleznete zde...Dobráci od Kosti 12. července 2009, Paint hříbata

Těsně před odjezdem na dovolenou jsem se byla podívat u milých přátel Lenky a Libora na jejich nové (a barevné:-)) přírůstky po jejich hřebci Smart Cherokee Dee. Z Magic a Cherry se staly poprvé maminky a obě nejen že mají nádherná hříbátka, ale jsou i vzornými matkami. Další matkou je Queen a nejčerstvějším přírůstkem byl pětidenní hřebeček od April, který mámu obíhal, podlézal, zkrátka radoval se ze života ze všech sil. Mě osobně okouzlily modré oči Blue Jeans Rose, ale krásná jsou všechna hříbata. Jen sluníčko mohlo vydržet chvíli souvisle svítit, ale v poslední době můžu být ráda, když neleje a není vichřice! Přidáno 27. 7. 2009. Fotografie naleznete zde...Dobráci od Kosti 4.července 2009, Dobráci od Kosti

Na Kosti o víkendu řádili Merleti a další šermíři a také Česká Barokní Společnost. Johana Moutelíková na parkánu předváděla s Romeem a Hoka-he, jak vypadá ježdění v rámci filmování a co musí umět kůň pro herce. Romíček umí zahrát i zlého a útočného koně a Hokín se pro změnu nechal „zaparkovat“ pod plachtou-při dešti to bylo víc než praktické! Naštěstí pak pršet přestalo, Johana se převlékla do nádherných gotických šatů a šly jsme fotit do údolí Plakánku. Jenže louky byly tak podmáčené, že jsme se nemohly pustit do míst, kde jsem měla vymyšlené focení, proto jsme musely lehce improvizovat. I tak jsem málem utopila boty:-)! Fotografie naleznete zde...Šestidenní hřebeček 3.července 2009, Šestidenní hřebeček

Déšť, bouřky, zamračená obloha- bohužel se nějak nekoná léto...Těšila jsem se, že si nafotím šestidenního hřebečka a kobylku (2,5 měsíce)-oba ČT, ale na pastvině jsem pobyla sotva hodinu a opět přišla prudká bouřka. Hříbátka musela do stáje a já jela domů-snad příště! Fotografie naleznete zde...3. MČR v jízdě v dámském
sedle - 2.část 21.června-3. MČR v jízdě v dámském sedle - 2.část

Slibovaná druhá část fotek, v neděli se jelo finále parkuru, jízda zručnosti-super věc, zejména kriket z koně:-) a střelba kuší a dále kür (finálová drezúra). Na závěr dne se konalo další focení u zámku, ale letos bylo slunce ještě vysoko a nekvetly oblíbené afrikány, tudíž musely postačit do popředí růže! Bylo to fajn, dešťové mraky se Mnichovu Hradišti vyhnuly a všechny dámy se shodly, že to bylo pohodové mistrovství. Fotografie naleznete zde...3. MČR v jízdě v dámském
sedle 21.června-3. MČR v jízdě v dámském sedle, Mnichovo Hradiště-sobota

Dámy v sedle si opět daly dostaveníčko v parku zámku Mnichovo Hradiště, letos jich bylo sice jen 13 a rozhodně to nebyla nešťastná třináctka! Opět našily nádherné nové šaty, doladily doplňky a oslňovaly jezdeckým uměním...Přijela i jedna dáma ze Slovenska a dvě z Polska, Sylwia i Blanka byly moc fajn a odpoledne jsem je fotila na zámeckém nádvoří. Blanka má totiž nádherného frízana Gerkeho, který umí leccos zajímavého a moc jim to v barokním prostředí slušelo. Protože snímků vzniklo moc a postupně je zpracovávám, druhá část (z neděle) bude na webu později. Přidáno 23. června 2009 Fotografie naleznete zde...Islandíci, frís a KWPN 14.června 2008, Islandíci, frís a KWPN

Zase jsem se vypravila za islandíky, tentokrát do letního dne-bohužel je ale děsně otravovaly mouchy, slétaly se na ně v celých hejnech a chudáci koně byli rádi, že se už blíží večer a budou mít klid. Pofukoval větřík, který bohužel k večeru přihnal mraky, tak sešlo z focení za měkkého světla-ale zase měli pěkně rozčepýřené hřívy, jako od kadeřníka:-)! Fotila jsem ještě krásného holandského drezúrního koně (KWPN)-mimochodem je na prodej a pak frískou klisnu-udivila mě parádními chody. (Přidáno 18. června 2009)
Fotografie naleznete zde...Schmetterling Haus, Jonsdorf 13. června 2009, Schmetterling Haus, Jonsdorf

Lovy beze zbraní-přesně toto jsem si pomyslela, když jsem se s rodinkou ocitla v Jonsdorfu v Motýlím domu! V jedné části budovy jsou terária s různými živočichy, krásné mořské akvárium, ale většina lidí sem jezdí na motýly. Ve velkém vyhřívaném pavilónu poletují na volno motýli všemožných velikostí, barev i tvarů, žijí tady v přirozeném cyklu-tedy kladou vajíčka, líhnou se a posléze umírají. U krmítek s květy a ovocem se fotilo nejlépe, ale při troše trpělivosti a postřehu jsem „ulovila“ krasavce i na listech. Parádní zážitek, vřele doporučuji! (Přidáno 18. června 2009)
Fotografie naleznete zde...Den koně v Lomnici nad Popelkou 6.června 2009, Den koně v Lomnici nad Popelkou

Rosničkáři slibovali déšť, proto jsem vyjížděla s obavami, jestli si nezopakuju propršenou sobotu. Koní se zde sešlo docela hodně, sedm spřežení a pak mnoho dalších jezdeckých koní, tahákem bylo vystoupení Václava Vydry, ale ani ostatní nezůstali nijak pozadu. Komentáře se improvizovaně ujal pan Novotný a tak zachránil celou akci (hlasatelka nedorazila). Čtyřhodinový program byl opravdu pestrý a mile mě překvapil. Fotografie naleznete zde...Mezinárodníšampionát welsh pony a cob 30. května 2009, Mezinárodní šampionát welsh pony a cob

Ve Slatiňanech bylo od rána zamračeno a poprchávalo, ale místo nadějného protrhávání oblohy se nakonec rozpršelo-či spíš rozlilo:-(. Nakonec jsem se i s foťákem musela zbaběle schovat do stanu pro hlasatele, protože jsem si nechtěla ověřovat v praxi, zda je přístroj opravdu vodotěsný! Přesto jsem se snažila každého účastníka zachytit, následovně mi však trvalo hodně dlouho zpracování snímků, zejména dobře opsat ta neskutečná jména koní. Sami uznejte, že než člověk opíše Blaengwili Bonheddwr nebo Zonneweide Cadi Twysoges Duu, zlomí si nejdřív jazyk:o)! Majitelé koní, máte-li zájem o fotky, napište mi prosím mail, v archivu je mnoho dalších snímků. RK (Přidáno 4.června2009) Fotografie naleznete zde...430 let Národního hřebčína Kladruby n.L. 24.května 2009, 430 let Národního hřebčína Kladruby n.L.

Oslavy takového výročí by měly být opravdu velkou událostí, ale v hřebčíně se tak bohužel nestalo. Viděli jsme program, který sice představil starokladrubské koně v nejrůznějších úlohách-pod sedlem, při voltiži nebo v zápřeži, ale celá akce nijak nevybočila z toho, co jsme viděli v předchozích letech. (Výjimku tvořilo sepřažení osmispřeží.) Je to velká škoda, Národní hřebčín má určitě na víc Fotografie naleznete zde...Andaluští koně 9. května 2009, Andaluští koně

I v Čechách se najde poměrně velký chov andaluských koní (P.R.E.), tentokrát bylo na řadě focení chovatelských snímků, tedy koně v postoji a v pohybu. Pokud se vám zdá jeden z běloušů povědomý, pak máte postřeh-je to můj oblíbenec z titulní stránky webových stránek. Jen na romantiku u jezírka tentokrát nezbyl čas...Majitelům děkuji za možnost focení a pomocníkům za nezměrnou trpělivost! (Přidáno 23. 5. 2009) Fotografie naleznete zde...Hříbátka 2009 8. května 2009, Hříbátka 2009

K jaru neodmyslitelně patří hříbátka, dlouhonohá a poskakující kolem svých matek. Tentokrát jsem fotila malého hřebečka (desetidenního) z Dekády po Werbespot (světlý ryzáček) a poté úplně čerstvého mrňouska-několikahodinového hřebečka ze Sentry po Eibisch. Na první vycházce musel vstřebat spoustu dojmů a tak se raději schovával za mámou a na ten velký svět jen občas vykukoval. K večeru na pastvině jsem udělala ještě pár fotek mých oblíbenců, vysoko březí Denisa se mi málem nevešla do hledáčku:-)! (Přidáno 17.5.2009) Fotografie naleznete zde...Arabští koně v řepce 3. května 2009, Arabští koně v řepce

Ráno jsem se zaměřila na roční arabskou klisničku Valsoraj Usharu, ze které se stává nádherná koňská slečna. Dobře ví, jak se natočit k fotografovi, aby vynikly její ladné křivky a v řepce si počínala jako profík!
Dva krásní arabští ryzáci mi posloužili jako modelové při večerním focení. Kapitol na mě neměl moc náladu a stále někam prchal nebo se otáčel zády a raději se staral o svůj harém:-). Sharm El Shaklan si to naštěstí užíval a předváděl příslovečný plavný pohyb typický pro arabské koně. Hřebce v řepce:-) jsem fotila hodně pozdě večer, v posledních paprscích zapadajícího slunce. Romantika dokonalá, zkrátka rozevlátých hřív není nikdy dost! Fotografie naleznete zde...Tikitano Farm-jaro 2. května 2009, Tikitano Farm-jaro

Kráse American Miniature Horses člověk propadne ve chvíli, kdy si k nim klekne a podívá se jim do jiskřivých očí! A když ještě začnou pózovat v nádherně rozkvetlé zahradě, připadáte si jako v nějaké pohádce ( O sedmi miníscích?:-)) Nejprve jsem dělali chovatelské fotky a na večer bylo stádečko ještě na chvíli vypuštěno na pastvinu. Koníčci si to opravdu užívali a předváděli svůj temperament naplno (výborné kreace dělala zejména Salsa). Snad mohu s trochou nadsázky říct, že v potu tváře jsme si to nakonec užili všichni:o)! (Přidáno 8.5.2009) Fotografie naleznete zde...Pampelišky 1. května 2009, Pampelišky

Dostala jsem pozvání: „Kvetou pampelišky, máme hříbátko, přijeďte!“ Tomu nelze odolat, proto jsem sebrala syna Martínka a vydali jsme se fotit. Louka byla krásně žlutá, kobylka s hříbátkem si užívali pěkného dne a k běhání je nemusel nikdo přemlouvat. Jen mi vadilo, že se kolem stavějí nové domy a brzy bude pěkné prostředí bez rušivých prvků jen vzpomínkou zachycenou fotoaparátem:-(. Přidali se k nám i pejsci, kteří se koní vůbec nebáli a malý špic si vždy pěkně zapanáčkoval, aby viděl, co se kde děje! Odpoledne jsem zamířila o kousek dál a věnovala se koním, kteří pracují pro hipoterapii. Chladnokrevníka Dana jsme vzali do lesa, ale tam se na něj slétlo tolik hmyzu, že jsme raději prchli zpět do výběhu. Fotografie naleznete zde...Ieme a jeho kamarádi 26. dubna 2009, Ieme a jeho kamarádi

Po delší době jsem se opět vypravila za přáteli Jarčou, Edem a jejich koňmi. Zrovna foukal pořádný vítr, takže o vlající hřívy opravdu nebyla nouze:o)! Nejprve jsem zcela okouzlena fotila půvabnou klisničku sportovního poníka Elišku s její maminkou zvanou Princezna. Oběma to na krásné louce moc slušelo. Vzápětí přišla na řadu „ekologická sekačka“ aneb hřebeček minishetlanda Beauty. Tenhle krasavec je úžasný model, ale nesmí se pustit z ohlávky-ohrady totiž snadno podleze a mizí v dáli! Nakonec přišel na řadu fríský hřebec Ieme, krasavec, kterého jste již na mých stránkách mohli několikrát obdivovat. Fotografie naleznete zde...8. jarní výstava v Troji 25. dubna 2009, 8. jarní výstava v Troji

Už loni jsem byla hodně zklamaná ze stále se snižující úrovně výstavy, ale letos to bylo opravdu o ničem! V dopoledním i odpoledním programu účinkovalo jen (!) 22 koní a kdyby nebylo stále stejných obětavých vystavovatelů jako je pan Sádlo (minihorse), Maťátko (WPBR), Mikeš (hafling)  a Skořepa (PRE), asi by nebyla žádná výstava! Z jednotlivých vystoupení se mi líbilo jen účinkování Ganadora s P.Skořepou (zvláště sbírání garochi ze země:o)), jinak to opravdu bylo spíš ve znamení „kroužení“ po ploše či předvedení koní na ruce. Trochu vzruchu vnesl do haly irský cob Myrdin (Merlin) a jeho kreace na volno a skoky mini-maxi s výkonem 150cm. Smysl této výstavy (vstupné pro dospělého 100 Kč) mi zůstává utajen! Fotografie naleznete zde...Pestrá směsice 14. dubna 2009, Pestrá směsice

Jaro letos vypuklo s plnou silou a radují se z něj i koníci-zima byla opravdu dlouhá. Tentokrát jsem fotila opravdu pestrou směsici, nejprve to byl anglický plnokrevník Nemir (pěkný rošťák, co se ale tváří jako neviňátko!) a ponička Sheila (chodí s Nemirem do výběhu, aby byl v pohodě.) Pak se směl na pastvině vyřádit můj oblíbenec Fernando a nakonec jsem ještě udělala pár snímků ČT klisny Lyry. Sluníčko už bylo pěkně vysoko a nemělo smysl dál fotit, ale i tak bylo fajn sledovat, jak si koně užívají jara. Fotografie naleznete zde...Bautzen 12. dubna 2009, Bautzen-Osterreiten

O Božím hodu velikonočním jsme si udělali rodinný výlet do Bautzenu na Velikonoční jízdy. Tato tradice tam má dlouhé kořeny, jezdí ji Lužičtí Srbové. Za zpěvu modliteb nejprve několikrát objedou kostel a pak se vydají z města, aby obkroužili polnosti a uzavřely kolem nich magický kruh, který je uchrání před vším zlým a zabezpečí jim dobrou úrodu. V Budyšíně byla doslova hlava na hlavě, je vidět, že je tato podívaná velkou atrakcí pro lidi místní i pro cizince. Musela jsem proto proti všem svým zásadám sáhnout po širokoúhlém objektivu, jinak bych vůbec nemohla fotit. Škoda jen, že průvod vyjíždí z moderní části města, v historickém centru by se vyjímal mnohem lépe! Fotografie naleznete zde...Vega 10. dubna 2009, Vega

Konečně přišlo jaro, rodí se hříbci a mé první letošní nafocené hříbátko se jmenuje Vega (Greys-Werbespot). Jsou jí už tři týdny, je to milý diblík, co se zájmem prozkoumává svět a taky podivné dvounožce. K ochutnávání nic moc, ale nakopnout se dají krásně!:-) Tatínka si můžete prohlédnout ve fotogalerii ve složce předvádění hřebců u p. Müllera. Milá Vego, ať jsi zářivou hvězdou –třeba na drezúrních obdélnících! Fotografie naleznete zde...Islandsti konici 4. dubna 2009, Islandští koníci

Onemocněla jsem...islandskou horečkou! Díky přátelům jsem si totiž mohla sednout na islanďana a vyjela s ním do terénu, dokonce jsme spolu zvládli i tölt a tento speciální chod mě to(l)tálně:-) dostal. Jet si v nádherném jarním počasí tichou krajinou a kochat se stále novými pohledy do kraje, tomu říkám relax a dobíjení energie! Na focení tudíž nezbylo moc času, ale pár snímků na večer přeci jen vzniklo. Fotografie naleznete zde...Equitana_hala6 29. března 2009, Equitana-z haly č.6

Po každém fotografování mě čeká po té zábavnější části ta část horší-tedy fotky přebrat, popsat, zaarchivovat...Trvalo mi to sice déle, ale konečně je tu výběr z Equitany, především z haly č.6, kde se stále něco děje. Mezi osobnostmi jistě poznáte např. Isabell Werth, Kaie Vorberga nebo Phillipe Carla. Letos se hodně prezentovali koně fjordští, kteří v rámci Equitany měli i vlastní šampionát a také koně andaluští a lusitanští. Byla jsem trochu zklamaná tím, že bylo k vidění poměrně málo plemen. Fotografie naleznete zde...Equitana-Hengste 15. března 2009, Equitana-Hengste

Velkolepá podívaná nazvaná prostě Hengste-Hřebci slavila obrovský úspěch ihned po zavedení do programu Equitany. I letos se hlediště zaplnilo do posledního místečka a diváci mohli vidět elitu hřebců z 10 německých hřebčínů. Odlehčení programu tentokrát obstarával August Schulte-Quaterkamp se svým chlaďáskem Hurricanem a jeho parafráze drezúrního ježdění obecenstvo doslova rozchechtala! Na závěr jsme viděli velkou hřebčínskou čtverylku pod vedením Petera Borggreva. Bohužel hřebci ji od Aachenu netrénovali pohromadě a tak se chybka sem tam objevila, spořádaný zástup se chvílemi měnil ve zmatek a manévry silně připomínaly Hněvšín:-). Nicméně se zmatkáři vždy začlenili a pokračovali dál. I přesto ale sklidili velký aplaus, protože čtverylka byla nesmírně náročná. My fotografové jsme si poněkud zoufali nad inovací organizátorů-místo plátna, na které se dříve promítalo, instalovali obří LCD obrazovky a s nimi se téměř nedalo fotit:-(. Fotografie naleznete zde...Předvádění hřebců 14. března 2009, Equitana, Viamondo 2009

Konečně! Opět po dvou letech byly otevřeny brány essenského areálu koňařům z celého světa, aby se mohli prezentovat, nakupovat, obdivovat a kochat se...Jedinečná výstava obvykle návštěvníkům, kteří přijedou poprvé, doslova vyrazí dech, protože množství zboží je nepřeberné a velikost hal nelze srovnat se žádnou domácí výstavou. Po celý den probíhají v hale č.6 představení stájí a hřebčínů, vrcholem jsou noční show-Viamondo a Hengste (hřebci.) Dnes přináším snímky z Viamonda, o fantastické nápady opět nebyla nouze, koně byli nádherní, jezdci mistři svého oboru. Show gradovalo a když halu opanoval Lorenzo a po něm Jean Francois Pignon, hala doslova šílela. Nádherná podívaná zvedla diváky ze sedadel a účinkující odměnili ovacemi ve stoje! Fotografie naleznete zde...Předvádění hřebců 1. března 2009, Předvádění hřebců v ERC Mnětice

Perfektně připravený program nalákal množství diváků, kterým se předvedlo 13 hřebců. Ve skoku to byli Cry for me, Comero, Beethowen (všichni holštýni), Dormane de Puy (selle francais), Leonce (holštýn), Mineral (líbivý žluťák ČT), Alois (plavák ČT), Klootwijkhoeve ´s Vidar (New Forest Pony), Artist-L (hafling). Po krátké přestávce je následovali další čtyři hřebci ve volnosti, první byl Quirado (holštýn), Werbespot (westfál), Aznavour (ČMB) a Sacramoso Espada XI (starokladrubský bělouš). Každý hřebec má v galerii čtyři snímky a jsou seřazeni tak, jak jsem je jmenovala. (Informace pro ty, kteří by hledali konkrétního hřebce:-). Fotografie naleznete zde...Zima_unor09 21. února 2009, Zima jako řemen

Zatímco se do Liberce sjížděli milovníci zimních sportů na MS, já mířila pryč, za koníky. Když má člověk smutek na duši, je nejlepší vyčistit si hlavu u koní a na chvíli zapomenout. Koníčci byli skvělí, i když sněhu je tolik, že ho měli po břicha a nebylo to na nějaké velké běhání. Taky sluníčko se nekonalo, ale po několika dnech souvislého sněžení to vlastně bylo docela pěkné počasí:-)! Fotografie naleznete zde...Equitana 18. února 2009, Anička a Sultán

Zní to trochu jako název pohádky, ale Anička je kamarádka, co se věnuje ježdění v dámském sedle a Sultán je koník její známé, která nám ho ochotně půjčila. Počasí připomínalo spíš Sibiř než Čechy, foukal ledový severák, a tak jsem musela fotit rychle, jinak by Anička zmrzla. Kromě této dvojice jsem se pokoušela fotit mezi jednotlivými sněhovými přeháňkami také ostatní čtyřnohé osazenstvo tvořené převážně českými teplokrevníky a nezapomněla jsem ani na další chlupatce:-). Fotografie naleznete zde...Equitana 14. února 2009, Již za měsíc Equitana!

Přesně měsíc zbývá do začátku největšího evropského veletrhu v Essenu – Equitany. Proto jsem aktualizovala odkaz na fotografie z posledního ročníku. Jedinečná plemena, výborné čtverylky a vystoupení a samozřejmě nezapomenutelná Hop Top Show či Hengste (Hřebci) – to vše najdete v galerii. Fotografie naleznete zde...Stádo v zimě 11. ledna 2009, Stádo v zimě

Sníh, mráz, slunce a rozmanité stádo koní-co víc by si člověk mohl přát? Tihle koníci byli vysloveně rozverní a žádné velké pobízení k hrátkám ani nepotřebovali. Díky mimořádné ochotě majitelů se podařilo vyfotografovat i souboj dvou hřebců, kteří k sobě běžně nejsou pouštěni. K žádnému zranění nedošlo, jakmile boj začali brát moc vážně, byli rozehnáni a každý šel do své ohrady! Když už bylo slunce hodně nízko, neodpustila jsem si pár romantických fotek, fríský hřebec na nich vypadá jako kůň z pohádky o Zlatohřívákovi. Fotografie naleznete zde...


Fernando v zimě 10. ledna 2009, islandští koníci

Malí vzrůstem, ale velcí srdcem- i tak by se dali charakterizovat tito jedineční koníci, o kterých Islanďané nikdy nemluví jako o ponících. Zatím jsem je viděla jen na několika show a pokaždé mě okouzlili svými chody i čupřinami, které jim dodávají rošťácký výraz. Také při focení byli fantastičtí, připadala jsem si opravdu jako na Islandu. Velký dík patří mým novým českým a holandským přátelům za pěkné focení! Fotografie naleznete zde...


Fernando v zimě 9. ledna 2009, Fernando ve sněhu

Chladnokrevného Fernanda už znáte z podzimního focení, teď jsem s majitelkou podnikla „hurá-akci“, protože napadl čerstvý prašan a udělalo se „azúro“. Fernandovi se sice moc běhat nechtělo, ale když už se rozhýbal, začaly se dít věci! Fascinoval mě rozvířený sníh v kontrastu s tmavou srstí. Když se zastavil a od nozder mu šla pára, připomínal mi draka. A pak že chladnokrevníci v sobě nemají oheň:-)! Fotografie naleznete zde...


Arabove v zime 3. ledna 2009, arabští koně v zimě

Nový rok jsem zahájila focením při pořádném mrazu, sněhu bylo spíš symbolicky, ale pro zimní atmosféru to bohatě postačilo. Modelem mi byli arabští plnokrevníci a smíšená část druhého stáda. Když už moje prsty v bezprstých rukavicích červené barvy dostaly stejnou barvu:o), bylo načase rozmrazit se a jet domů! Fotografie naleznete zde...